Przyczyny otyłości a za duże BMI
Otyłość jest skomplikowaną chorobą przewlekłą, która może powstać z wielu różnych powodów. Sprawdź jakie są jej przyczyny! To poważna choroba, która z sama siebie nie ustępuje i może nieść wiele złych konsekwencji dla zdrowia, więc warto mieć jej świadomość i wprowadzić odpowiednie leczenie. Pierwszym krokiem motywującym do odchudzania może być określenie wskaźnika BMI.
Nawigacja:
- Przyczyn otyłości jest bardzo wiele
- Otyłość – przyczyny mogą powodować problemy zdrowotne
- Otyłość – skutki związane ze zdrowiem psychicznym
- Wskaźnik masy ciała – BMI
Przyczyn otyłości jest bardzo wiele
Przyczyny otyłości mogą być różne. Niektóre z nich często współwystępują – nieprawidłowe odżywianie, mała aktywność fizyczna, zaburzenia psychoemocjonalne i stosowanie niektórych leków (najczęściej są to kortykosteroidy). Ponadto, niektóre osoby są w większym stopniu narażone na otyłość ze względu na czynniki genetyczne i biologiczne.
Otyłość – przyczyny mogą powodować problemy zdrowotne
Otyłość nie jest jedynie problemem estetycznych, ale bardzo poważnym problemem zdrowotnych. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że otyłość jest istotnym czynnikiem ryzyka wielu groźnych chorób – nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca 3 stopnia, niektóre choroby nowotworowe. Zbyt duża ilość zbędnych kilogramów może też prowadzić do niedoboru składników mineralnych i ogólnego osłabienia organizmu, trudności z oddychaniem, bezsenności, otłuszczenia narządów wewnętrznych, zwyrodnienia stawów itd. U osób z nadwagą czy otyłością najczęściej występuje wysoki poziom złego cholesterolu, co grozi miażdżycą naczyń krwionośnych, chorobą niedokrwienną serca, zawałem serca i udarem mózgu. Ponadto, badania wskazują na to, że nadwaga może obniżać płodność.
Otyłość – skutki związane ze zdrowiem psychicznym
Otyłość wpływa też źle na zdrowie psychiczne – począwszy od złego samopoczucia, braku samoakceptacji i ogólnie zadowolenia z życia, po problemy emocjonalne utrudniające funkcjonowanie w społeczeństwie, aż po depresję, ale też inne zaburzenia odżywiania (nierzadko otyłość przechodzi w bulimię, a dalej nawet w anoreksję). Tak ogromne zagrożenie negatywnymi skutkami otyłości powinny zmobilizować do walki z nią. Warto też wiedzieć kiedy mamy do czynienia z nadwagą, a kiedy już z otyłością.
Wskaźnik masy ciała – BMI
BMI (z angielskiego Body Mass Index) to wskaźnik masy ciała, który pozwala określić niedowagę, normalną wagę, nadwagę i otyłość. Wskaźnikiem BMI najczęściej posługują się lekarze, dietetycy i trenerzy. Światowa Organizacja Zdrowia często stosuje ten wskaźnik do obliczania procentu populacji cierpiącej na nadwagę lub otyłość. Każda osoba może też samodzielnie sprawdzić wskaźnik BMI. Współczynnik BMI jest w szczególności przydatny do oceny zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością.
Im wyższa wartość BMI, tym wyższe ryzyko wystąpienia tych chorób. Uzyskanie wartości odbiegającej od normy jest cenną wskazówką, aby zadbać o zmniejszenie swojej wagi, a tym samym uniknąć groźnych chorób. W tym celu należy oczywiście wprowadzić zmiany w sposobie odżywiania i trybie życia.
Aby wspomóc efekty zdrowiej diety i aktywności fizycznej można sięgnąć po bezpieczne produkty wspomagające odchudzanie, takie jak np. Reducer Thermo Extreme. Jest to preparat o innowacyjnej formule, przeznaczony jest do stosowania u osób dotkniętych otyłością, który można przyjmować równoczesnego z lekami przepisanymi przez lekarza prowadzącego terapię.
Źródła:
- Pupek-Musialik, Danuta, Magdalena Kujawska-Łuczak, and Paweł Bogdański. “Otyłość i nadwaga–epidemia XXI wieku.” Przew. Lek 1 (2008): 117-123.
- Grochowska, Aneta, Małgorzata Kołpa, and Zofia Musiał. “Wpływ otyłości na funkcjonowanie osób dorosłych.” Problemy Pielęgniarstwa 18.1 (2010): 25-29.