Jakie są przyczyny otyłości? Sprawdź i jej uniknij!

Otyłość jest skomplikowaną chorobą przewlekłą, która może powstać z wielu różnych powodów. Sprawdź jakie są jej przyczyny! To poważna choroba, która z sama siebie nie ustępuje i może nieść wiele złych konsekwencji dla zdrowia, więc warto mieć jej świadomość i wprowadzić odpowiednie leczenie. Pierwszym krokiem motywującym do odchudzania może być określenie wskaźnika BMI.

Otyłość – przyczyny

Przyczyny otyłości mogą być różne. Niektóre z nich często współwystępują – nieprawidłowe odżywianie, mała aktywność fizyczna, zaburzenia psychoemocjonalne i stosowanie niektórych leków (najczęściej są to kortykosteroidy). Ponadto, niektóre osoby są w większym stopniu narażone na otyłość ze względu na czynniki genetyczne i biologiczne.

Otyłość – skutki

Otyłość nie jest jedynie problemem estetycznych, ale bardzo poważnym problemem zdrowotnych. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że otyłość jest istotnym czynnikiem ryzyka wielu groźnych chorób – nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca 3 stopnia, niektóre choroby nowotworowe. Zbyt duża ilość zbędnych kilogramów może też prowadzić do niedoboru składników mineralnych i ogólnego osłabienia organizmu, trudności z oddychaniem, bezsenności, otłuszczenia narządów wewnętrznych, zwyrodnienia stawów itd. U osób z nadwagą czy otyłością najczęściej występuje wysoki poziom złego cholesterolu, co grozi miażdżycą naczyń krwionośnych, chorobą niedokrwienną serca, zawałem serca i udarem mózgu. Ponadto, badania wskazują na to, że nadwaga może obniżać płodność.

Otyłość wpływa też źle na zdrowie psychiczne – począwszy od złego samopoczucia, braku samoakceptacji i ogólnie zadowolenia z życia, po problemy emocjonalne utrudniające funkcjonowanie w społeczeństwie, aż po depresję, ale też inne zaburzenia odżywiania (nierzadko otyłość przechodzi w bulimię, a dalej nawet w anoreksję). Tak ogromne zagrożenie negatywnymi skutkami otyłości powinny zmobilizować do walki z nią. Warto też wiedzieć kiedy mamy do czynienia z nadwagą, a kiedy już z otyłością.

Wskaźnik masy ciała – BMI

BMI (z angielskiego Body Mass Index) to wskaźnik masy ciała, który pozwala określić niedowagę, normalną wagę, nadwagę i otyłość. Wskaźnikiem BMI najczęściej posługują się lekarze, dietetycy i trenerzy. Światowa Organizacja Zdrowia często stosuje ten wskaźnik do obliczania procentu populacji cierpiącej na nadwagę lub otyłość. Każda osoba może też samodzielnie sprawdzić wskaźnik BMI. Współczynnik BMI jest w szczególności przydatny do oceny zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością. Im wyższa wartość BMI, tym wyższe ryzyko wystąpienia tych chorób. Uzyskanie wartości odbiegającej od normy jest cenną wskazówką, aby zadbać o zmniejszenie swojej wagi, a tym samym uniknąć groźnych chorób. W tym celu należy oczywiście wprowadzić zmiany w sposobie odżywiania i trybie życia.

Aby wspomóc efekty zdrowiej diety i aktywności fizycznej można sięgnąć po bezpieczne produkty wspomagające odchudzanie, takie jak np. Reducer Thermo Extreme. Jest to preparat o innowacyjnej formule, przeznaczony jest do stosowania u osób dotkniętych otyłością, który można przyjmować równoczesnego z lekami przepisanymi przez lekarza prowadzącego terapię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *